Pielāgota vide, kas ļauj turpināt attīstību - FS Metta skaidro futbolistu attīstības modeli

Ievietots 05.11.19.

Atsaucoties uz jaunā trenera viedokli, kurš tika publicēts portālā www.sportacentrs.com 4. novembrī, “Futbola Skola Metta” uzskata par nepieciešamu sniegt arī savu viedokli, jo rakstā sniegtas nepatiesības par mūsu skolu un darbu, tādā veidā nesot neslavu skolai un tur stradājošajiem speciālistiem.

Tas noteikti ir pozitīvi, ka futbolā un kopumā sporta sabiedrībā veidojas diskusija par sportistu un bērna ceļu, tikai tā mēs varam kopīgi augt un uzlabot apstākļus bērniem. Īpaši, ja tas ir jauns treneris, kurš šī gada augustā ieguvis C-LFF licenci un sācis savu trenera karjeru. Jaunais treneris pauž, ka “Futbola Skola Metta” filosofija ir vērsta uz agrīno specializāciju, kura noved pie sporta pamešanas, tiek upurēta bērna attīstība un treniņos uzmanība tiek vērsta tikai uz profesionāla rezultāta sasniegšanu.

“Futbola Skola Metta” piekrīt, ka agrīnā specializācija ir viens no iemesliem sporta aktivitāšu pārtraukšanai, un tā noteikti nav mūsu filosofija. Viedokļi var būt dažādi, taču uzskatām, ka mūsu izvēlētais ceļš ir pareizs, lai bērnu attīstītu fiziski, lai bērns gūtu prieku no futbola, lai veidotos bērna personība un lai vienlaicīgi saglabātu iespēju sagatavot profesionālu futbolistu, kurš būtu pieprasīts Eiropas labākajās līgās un dotu pozitīvu rezultātu Latvijas Nacionālajai izlasei.

Mūsu filosofija un sistēma ir veidota uz:

  • Futbola skolas Metta 13 gadu pieredzes;
  • mūsu skolas treneru pieredzes, no kuriem dažiem tā pat ir vairāk kā 30 gadu;
  • no mūsu treneru un vadības pieredzes apmaiņas braucieniem tādās Eiropas akadēmijās, kā AC Milan, Djurgårdens IF, Malmo, Fulham un citās Eiropas vadošajās akadēmijās, kā arī pasaulē vadošās futbola apmācības programmas Coerver Coaching vizītēs;
  • konsultējoties daudzu gadu garumā ar vairākiem atzītiem futbola un sporta speciālistiem, piemēram, kā Raymond Verheijen, Alfred Galustian, Lele Pischetola, Elizabeth Spina, Huw Jennings, Jurijs Andrejevs, Andrejs Karpovs, Juris Docenko, Dainis Gudermanis, Genādijs Šitiks, Inese Bautre un daudziem citiem Latvijas un ārzemju sporta speciālistiem un dažāda līmeņa jaunatnes struktūru vadītājiem.

Par mūsu skolas darba radošumu norāda tas, ka:

  • esam Latvijas futbola Federācijas akreditēta A līmeņa akadēmija;
  • esam valsts akreditēta profesionālās ievirzes sporta izglītības iestāde;
  • esam viena no lielākajām futbola skolām Baltijā un lielākā Latvijā ar vairāk kā 850 spēlētājiem. Ja mūsu darbs tiktu vērsts uz agrīno specializāciju, uz agriem rezultātiem, tad audzēkņu skaits, kas pārtrauc nodarbības būtu lielāks par tiem, kas paliek vai pievienojas;
  • Latvijas nacionālajās jauniešu izlasēs pašreiz spēlē vairāk kā 50 Mettas audzēkņi. Metta audzēkņi un spēlētāji spēlē tādos klubos, kā Werder Bremen, Empoli, Real Betis. Mūsu audzēkņi ir uzaicināt un guvuši pieredzi tādos klubos, kā Inter Milan, BC Atalanta, Bologna, Manchester United, Fulham, Sporting Lisbon, Crystal Palace, TSG Hoffenheim, Genoa, Malmo, Djurgardens, Red Bull Salzburg un citos Eiropas klubos.
  • mūsu skolā darbojas treneri ar PRO-UEFA, A-UEFA, B-UEFA, C-LFF licencēm. Bakalaura un maģistra grādi Latvijas Universitātē, LSPA, RSU. Veikti zinātniski pētnieciskie darbi un pētījumi;
  • FS Metta jau kopš 2013. gada ir izveidota un pilnveidota arī meiteņu futbola sistēma, kas šobrīd ir nostiprinājusies vairākās vecuma grupās, tai skaitā audzēknēm ir iespēja nokļūt sieviešu meistarkomandā, kas startē Sieviešu Futbola līgā.
  • vecāki par Mettu visbiežāk uzzina no citiem vecākiem vai draugiem, kuri iesaka apmeklēt Metta skolu. Un iesaka tāpēc, ka bērni no nodarbībām gūst prieku, tās ir interesantas un attīsta bērnu vispusēji, bērns aug ne tikai kā sportists, bet arī kā cilvēks, jo nodarbības tiek nodrošināta pozitīva vide un tās pasniedz kvalificēti un profesionāli treneri/pedagogi.
  • Latvijas Futbola federācija Mettu ir atzinusi par Latvijas radošāko bērnu un jaunatnes futbola klubu sešas reizes un Latvijas labāko futbola akadēmiju četras reizes;
  • Rīgas Dome Mettu ir atzinusi par labāko sporta organizāciju četras reizes;
  • lai bērnus noturētu futbolā, esam izveidojuši trīs līmeņu treniņu grupas, kur katra ir paredzēta bērna atbilstošajam līmenim. Mūsu komandas piedalās visu LFF līmeņu sacensībās – Elites, Meistarības un Attīstības grupās, kā arī Ādas bumbas un Rīgas jaunatnes čempionātos. Tāpat atbilstoši Meistarības un Attīstības grupu futbolistiem arī tiek nodrošināta dalība Grassroots līmeņa starptautiskos turnīros Skandināvijā – “Wasa Cup” un “Gothia Cup”, Elites futbolistiem – dalība Elites turnīros.
  • Futbola skolā var trenēties gan elites spēlētāji, gan tie, kuri ar futbolu nav nodarbojušies ne reizi un atklājuši futbola prieku tikai 14 vai 15 gadu vecumā. Esam vienīgie Latvijā, kura piedāvā tādas iespējas;
  • skolai ir sadarbība ar Latvijas Universitāti, tādējādi uzsverot izglītības nozīmi sportistu vidū. Šāds modelis ir paredzēts tieši tādos gadījumos, ja bērns vai jaunietis pametot sportu, ir ieguvis zināšanas citā jomā, kur var turpināt karjeru. Vairāk kā 80 FS Metta audzēkņi un bijušie spēlētāji mācās vai ir absolvējuši Latvijas Universitāti, bet vairāki desmiti arī citas augstākās izglītības iestādes.

Jaunajam trenerim ir taisnība, ka organizējam treniņus vairākās līmeņa grupās. Taču, lai labāk izprastu skolas darbu, aicinām viedokļa autoru vairāk iedziļināties skolas darbībā, nevis ņemt vienu rindkopu no intervijas. Treniņus organizējam vairākos līmeņos nevis tāpēc, ka atbalstām agrīno specializāciju, bet tāpēc, lai bērni justos drošāk, lai justos kompetentāki, jo trenējas ar viena līmeņa spēlētājiem. Mūsu darbs ir vērsts uz to, lai katrs bērns saņemtu atbilstošu treniņprocesu un slodzi pēc sava līmeņa. Ja visi bērni trenēsies pēc vienas prasību sistēmas, tiem, kuri vēlas kļūt par futbolistu, nesaņems atbilstoša līmeņa treniņa apstākļus, turpretī tiem bērniem, kuri futbola treniņos, nometnēs un spēlēs piedalās tikai prieka pēc, negūs prieku no futbola, jo stājoties pretī vienaudžiem ar augstāku spēlētprasmes līmeni un vēlmi sacensties būs grūtāk pierādīt savu prasmi, kas var novest pie tā, ka bērns ne tikai pamet sportu, bet arī kļūst nepārliecināts par sevi. Mūsu pieredze rāda, ka spēlētāju dalīšana sava līmeņa grupās, palīdz spēlētājam augt, netiek traumēta psihe un pārliecība par savām spējām. Klubā ir vairāki piemēri, kas sākuši trenēties līmeni zemākā grupā, sasniedz elites līmeni un pat spēlē Latvijas futbola Virslīgā un Latvijas jauniešu izlasēs. Šāds modelis tieši palīdz mums pievērst uzmanību visiem spēlētājiem, jo varam pielāgot slodzes un treniņprocesus spēlētāja līmenim, labāk attīstot spēlētāju, kā arī, saglabājot interesi un prieku par spēli, kas tiktu zaudēta, ja kopējais līmenis attiecīgajā periodā bērnam būtu par augstu vai par zemu.

Vēršam uzmanību, ka FS Metta treniņu metodika un pieeja ikdienas darbā neatšķiras no jaunā trenera viedokļa, kas attiecas uz agrīno specializāciju.

Ar nožēlu paužam neizpratni, ka iepriekš publicētais viedoklis ir veidots bez FS Metta ikdienas darba izanalizēšanas un diskusijas ar mums. Tāpat aicinām www.sportacentrs.com portālu pirms publicēšanas iepriekš noskaidrot arī otras iesaistītās puses viedokli attiecīgajā jautājumā.

Ar cieņu,
FS Metta
FK Metta