Ieskats FS Metta akadēmijas komandās: 2000. gadā dzimušie futbolisti

Reinis Alksnājs
Ievietots 21.01.21.

FS Metta mājaslapa piedāvā rakstu sēriju par kluba akadēmijas gada gājumu paveikto un spēlētājiem, sākot ar pašu sākumu – 2000. gadā dzimušajiem spēlētājiem.

Tie ir akadēmijas vecākā gada gājuma futbolisti, kuri ir spēlējuši jauniešu čempionātos. U-11 vecuma grupas Rīgas čempionātā jaunie mettieši ieguva ceturto vietu, bet Latvijas kausā tajā gadā palika piektajā pozīcijā.

Foto: Roberts Vīksne

Labākos panākumus 2000. gadā dzimušie spēlētāji izcīnīja U-15 un U-16 turnīros. Latvijas U-15 čempionātā FS Metta ieguva otro vietu, bet gadu vēlāk U-16 līmenī mettieši kļuva par čempioniem.

Interesants fakts – togad U-16 vecuma grupā METTAi palīdzēja vairāki gadu jaunāki spēlētāji, tai skaitā šī brīža Meistarkomandas līderi Rihards Ozoliņš un Raimonds Krollis.

Spēlētāji:

2017. gada 13. augustā Emīls Birka debitēja Virslīgā un kļuva par trešo (pirmo 2000. gadā dzimušo) FS Metta akadēmijas audzēkni profesionālajā futbolā.

Foto: FS Metta arhīvs

Divus mēnešus vēlāk – 22. oktobrī – Matīss Zēģele piedzīvoja savu debiju spēlē pret FK Jelgava.

Foto: FS Metta arhīvs

Savukārt Iļja Korotkovs – trešais 2000. gadā dzimušais mettietis, kurš ir uzspēlējis Meistarkomandā – savu debiju piedzīvoja 2019. gada 9. martā.

Foto: FS Metta arhīvs

Visi trīs minētie futbolisti FK Metta sastāvā bija arī pagājušogad. Birka un Korotkovs METTAs akadēmijai pievienojās 2013. gadā, bet Zēģele METTAs sistēmā ir jau no paša sākuma.

Jāpiemin, ka 2016. gada 5. novembrī pret FK Jelgava Korotkovs un Zēģele kļuva par pirmajiem METTAs akadēmijas audzēkņiem Virslīgas pieteikumā.

Kamēr Zēģelem un Korotkovam savās pirmajās sezonās nav izdevies izcīnīt vietu pamatsastāvā, Birka ir kļuvis par neatņemamu vērtību. Pēdējos divos gados viņš tika nominēts FK Metta labākā spēlētāja balvai.

Birka kopā ir aizvadījis 68 spēles Virslīgā. Šajā rādītājā viņš ierindojas trešajā vietā starp šī brīža mettiešiem, bet 15. pozīcijā kopā. Pagājušā sezonā Birka iesita savus karjeras pirmos divus vārtus.

  • Ārkārtīgi skaisti pirmie vārti Emīlam padevās spēlē pret FK Tukums 2000/TSS – ŠEIT

Malējais aizsargs ir izgājis cauri visām Latvijas jauniešu izlasēm – 2 spēles U-16, 10 spēles U-17, 11 spēles U-19. 2019. gada martā viņš kopā ar Dmitriju Zelenkovu kļuva par pirmo FS Metta akadēmijas audzēkni, kurš ir debitējis Latvijas U-21 izlasē. Šobrīd šajā līmenī Birkam ir desmit spēles, no kurām deviņas sākumsastāvā.

Foto: LFF

Četru sezonu laikā Zēģele ir aizvadījis 32 spēles Virslīgā, 30 no tām pēdējos divos gados. Uzbrucēja salīdzinoši īsās karjeras spilgtākais laika posms noteikti bija 2019. gada sezonas beigas. Viņš iesita trīs vārtus pēdējās sešās spēlēs (ja skaita nospēlēto laiku – vārti vidēji 77 minūtēs). Pietam visi trīs bija aizraujošos neizšķirtos (sarindots hronoloģiski) –

  • pret FK Ventspils pašā galotnē, izraujot 3:3 neizšķirtu – ŠEIT
  • pret Spartaks Jūrmala 81. minūtē, kas arī izrāva 2:2 – ŠEIT
  • pret Valmiera FC komandas pirmie vārti, kas iesāka fantastisku atspēlēšanos no 0:3 (3:3 beigās) – ŠEIT

Tāpat kā Birka, arī Zēgele ir bijis aktīvs Latvijas jauniešu izlasēs, kopā aizvadot 14 spēles no U-16 līdz U-19 vecuma posmam. Viņu arī izsauca uz Latvijas U-21 izlases 2019. gada oktobra mačiem, bet uzbrucējs laukumā neizgāja.

Tikmēr Korotkovs ir sakrājis 16 spēles Virslīgā un 17 mačus Latvijas jaunatnes izlasēs (U-16 – U-19).

Foto: LFF

2016. gadā FS Metta sistēmu atstāja Dmitrijs Zelenkovs, kurš pievienojās Itālijas kluba Empoli FC akadēmijai. Pirmajā sezonā jaunais pussargs aizvadīja 12 spēles U-17 līmenī. Savukārt no 2017. līdz 2020. gadam Zelenkovs piedalījās 78 mačos, guva sešus vārtus un sešas rezultatīvās piespēles Empoli Primavera jeb U-19 komandā.

2018. gada janvārī Zelenkovs debitēja Empoli FC pirmajā komandā pārbaudes spēlē un aizvadīja 15 minūtes. Kopš tā laika rēzeknietis ir ticis pieteikumā arī divās oficiālās spēlēs.

Foto: FC Empoli

Kā jau tika minēts, Zelenkovs bija viens no pirmajiem diviem mettiešiem Latvijas U-21 izlasē. Šajā vecuma grupā viņš nav izlaidis nevienu no 14 izlases spēlēm pēdējo divu gadu laikā. Zelenkovam ir arī divi vārti, abi 2:0 uzvarā pret Lietuvu 2019. gada jūnijā.

No U-16 līdz U-19 vecuma posmam Zelenkovs aizvadīja 25 spēles Latvijas izlasēs.

Neskaitot minētos, vēl Latvijas jauniešu valstsvienībās ir spēlējuši četri 2000. gadā dzimuši METTAs akadēmijas audzēkņi – Kristaps Mednis, Ričards Šauers, Kristofers Treimanis un Ričards Ulmis.

Foto: LFF. Kristofers Treimanis un Kristaps Mednis otrajā rindā pirmais un otrais no kreisās, Ričards Šauers pirmajā rindā trešais no labās.