Andrejs Gluščuks kļuvis par LFF Futbola akadēmijas galveno treneri

Miks Vilkaplāters
Ievietots 06.01.23.

Par Latvijas Futbola federācijas Futbola akadēmijas galveno treneri kļuvis ilggadējais FS Metta speciālists Andrejs Gluščuks.

Andrejs mūsu akadēmijai pievienojās 2013. gadā, un profesionālajā karjerā kā treneris-organizators ir izgājis dažādiem kluba vecuma un meistarības līmeņiem.


2013. gads – Andrejs pievienojas FS Metta akadēmijai, uzsākot darbu ar 2002. gadā dzimušo spēlētāju komandu

Vairākus gadus Andrejs vadīja akadēmijas Elites jauniešu komandas, tai skaitā viņa vadībā 2001. un 2003. gadā dzimušie futbolisti ir kļuvuši par Latvijas jaunatnes čempioniem.

Šobrīd liela daļa šo futbolistu spēlē tieši Meistarkomandas rindās, kuru Gluščuks vadīja no 2021. gada jūnija sākuma līdz 2022. gada jūnija beigām.

Tāpat Gluščukam ir pieredze Latvijas U-17 un U-19 izlasēs, bet vairākus gadus speciālists bija arī FK Metta dublieru komandas trenera asistents.

Andrejs Gluščuks ir Latvijā atzīts, pieredzes un zināšanām bagāts treneris. 2015. gadā atzīts par Labāko jaunatnes treneri, bet pēdējos gados ir LFF treneru instruktors, kura vadībā tiek sagatavoti jaunie pašmāju speciālisti.

Šobrīd treneris izvēlējies jaunu izaicinājumu Latvijas futbola federācijā, kur varēs nodot savu pieredzi un zināšanas Futbola akadēmijā!

Priecājamies, ka METTA vidū ir treneri, kuri var uzņemties kluba misijas turpināšanu citviet! Paldies, Andrej, par pavadīto laiku klubā, nodotajām gudrībām, pašatdevi un profesionalitāti!

METTA sistēmā pavadīti 10 gadi, kā Tu raksturotu FS Metta akadēmiju?

Sistemātiskums. Nav Latvijā nevienas tādas bērnu un jauniešu akadēmijas, kur viss būtu tā sakārtots – treniņprocess, struktūra, ikdienas darbs. Sistemātiska pieeja it visur, tas arī dod lielāko pienesumu. Daudzi uzskata, ka FS Metta piesaista labākos talantus, un tad jau trenē, kā gribi, liela daļa tāpat nonāks izlasēs. Nē! Pats svarīgākais ir sistemātisks, sakārtots, metodiski pareizs darbs – tas nodrošina spēlētāju izaugsmi. Ir individuāla pieeja, sarunas, individuālais plāns un spēlētāju ievirzīšana. Esmu ļoti pateicīgs arī kluba vadībai, ka viss vienmēr ir bijis godīgi un precīzi, kas ir būtiski stabilitātei un drošībai. Arī rūpes ne tikai par to, cik kvalitatīvi izpildi darbu uz laukuma, bet, kā iet tavai ģimenei, kā iet taviem bērniem, kā pats jūties. Tas ir ļoti būtiski, ka ir cilvēciska pieeja.

Pēc savas uzkrātās pieredzes, ko Tu rekomendētu jaunajiem treneriem?

Ir tāds sakāmvārds: “Braši soļojot pa gatvi, plašiem soļiem, bikses saplēst var.” Pakāpenība. Klubā nostrādāju 10 gadus, sāku ar U11 vecuma grupu. Pakāpeniski U12 un U13 grupas, tad vairāki gadi U14 līdz U16 segmentā. Bija gadi, kad pasniedzu lekcijas futbola klasēm, bija iespēja pasniegt lekcijas Latvijas Universitātē. Kad pasniedz lekcijas, kad māci teorētisko bāzi, tad iegūst arī pats lektors. Jutu izaugsmi, pasniedzot lekcijas, kas arī stiprināja paša metodisko bāzi. Ilgāku laika periodu biju U14 līdz U16 segmentā, kur, manuprāt, ļoti produktīvi pastrādājām ar rīta treniņiem un futbola klašu projektu. Spēlētājiem tas deva būtisku izaugsmi. Atgriežoties pie sakāmvārda domas – U11, U12, U13, U14, U15, U16, U18 un līdz Virslīgai. Desmit gadu garumā, kas ir vesels dzīves posms, bet pakāpeniski nonāc līdz augšai. Tāpēc jaunajiem treneriem rekomendētu pieiet pakāpeniski. Saprotu, ka gribas uzreiz – pabeidzu karjeru, trenēšu izlases. Ir zināšanas, ieguvu UEFA-A licenci, pabeidzu LSPA – dodiet U16 vai U18 Elites komandas. Bet visu – pakāpeniski!

2015. gads – uzvara LFF Ziemas kausa izcīņā ar 2001. gadu komandu.

Šobrīd atgriezies Elites jauniešu futbola segmentā. Ko ieteiktu jaunajiem futbolistiem, kuri ir sava ceļa sākumā?

Kā jau minēju, klubā daudz nostrādāju segmentā U14 līdz U16, strādāju pie futbola klašu projekta. Tagad pārejot uz vecuma grupas ziņā radniecīgu projektu, atceros, cik spēlētājiem svarīgi likās nonākt reģionālajā izlasē. Redzēju tās acis, redzēju tās asaras, kad spēlētāji it kā uzskata, ka ir tiesīgi tikt izlasē, bet netika. Rekomendēju un silti iesaku turpināt strādāt. Nevajag fokusēties uz izlasēm, bet uz savu individuālo attīstību, pēc gadiem viss var mainīties. Man vienmēr prātā ir Raimonda Kroļļa piemērs, kurš tikai pa retam tika piesaistīts reģionālajām izlasēm, nemaz neiekļuva U17 izlasē. Bet šobrīd Raimonds ir Latvijas vērtīgākais futbolists, mūsu futbola dārgākais futbolists. Uzlikt par mērķi nonākt izlasēs – tas ir labi, bet neatkarīgi no tā ir jāturpina strādāt, attīstīties, jo tālāk viss var mainīties.

Pastāsti, kādi ir Tavi mērķi jaunajā amatā!

Negribu nekur skriet, gribu novērtēt, kur nepieciešami uzlabojumi. Līdz šim ir izdarīts daudz un ielikta laba bāze, pamats. Gribētos vairāk iedot mūsu labākajiem spēlētājiem starptautisko spēļu pieredzi. Aizvadītajā gadā mēs priecājāmies, kad U17 un U19 izlases iekļuva Elites kārtā, un šis projekts var palīdzēt šo parādību izvērst biežāku. Paveikt to katru gadu un varbūt arī Elites kārtā iespēt ko vairāk. U13 līdz U16 vecumam nodrošinot vairāk starptautiskās spēles, tas var palīdzēt jauniešu izlasēs būt gatavākiem kvalifikācijas ciklam. Protams, ļoti būtiska ir spēlētāju individuālā izaugsme, kas var notikt tikai komandas ietvaros, ja komandai ir labs sparings, labi pretinieki, biežs kontakts ar citām izlasēm. Tas veicina izaugsmi un attīstību. Un, protams, pamatā viss darbs norisinās klubos. Reģionālo izlašu projekts tikai palīdz spēlētāju attīstībai, bet lielāko daļu laika spēlētājs pavada savā klubā. Tāpēc es vēlos redzēt, ka tas neilgais laiks, ko spēlētājs pavada reģionālajā izlasē, tas ir maksimāli efektīvs. Izejam uz treniņu – tad ar maksimālu pretestību, intensitāti, augstu koncentrēšanos un ar esenci visa treniņa garumā.

Noslēgumā – Tavs novēlējums kolēģiem Jaunajā gadā!

Turpināt novērtēt to, kas mums ir! Nevajag visu laiku raustīties. FS Metta ir sakārtota sistēma, novērtējiet to, kur esat! Turpiniet strādāt, un viss izdosies! Kad pienāks laiks mainīt vidi, dzīve pati pateikts priekšā. Es nostrādāju klubā 10 gadus, sasniedzu savu mērķi, pateicoties METTA, īstenoju savu sapni. 10 gadi ir pagājuši, un jutu, ka jādodas tālāk un jāpamaina vidi. Nejau tāpēc, ka nepatiktu vai negribētos, vienkārši pamēģināt ko jaunu. Palikt Latvijas futbolā ir mans dzīves aicinājums, palīdzēt Latvijas futbolam, ja es to varu. Mēģināšu turpināt dot savu ieguldījumu. Un atcerieties – mūsu profesija ir fantastiska. Interesanta un aizraujoša. Jau iepriekš daudz esmu teicis – kas var būt par lielāku laimi, ja uz darbu dodies ar prieku, un no darba uz mājām arī dodies ar prieku. Laimīgs cilvēks!

Novēlam mūsu trenerim izdošanos, pieņemot jauno izaicinājumu!