Viktors Mazurs un Romāns Kvačovs par aizvadīto Zviedrijas tūri

Miks Vilkaplāters
Ievietots 27.08.19.

Aizvadītās nedēļas nogalē Zviedrijas tūres spēles aizvadījušas FS Metta dažāda vecuma komandas.

Laika posmā no 24. līdz 26. augustam ikgadējā Zviedrijas tūrē devās FS Metta U-12, U-13, U-14 un U-15 vecuma komandas.

Mūsu futbolisti šajā laika periodā aizvadīja pārbaudes spēles pret Zviedrijas Top līmeņa akadēmijas komandām – Djurgardens IF, Hammarby IF un AIK. Vairāk par spēļu rezultātiem lasi ŠEIT

Pēc aizvadītās Zviedrijas tūres aprunājāmies ar FS Metta speciālistiem Romānu Kvačovu – vada FS Metta U-12 un U-13 komandas, kā arī Viktoru Mazuru, kurš pārbaudes spēļu laikā uzraudzīja FS Metta U-15 vecuma futbolistus:

Kā kopumā vērtējiet aizvadīto Zviedrijas tūri, kādi radušies secinājumi pēc spēlēm ar Zviedrijas Top līmeņa akadēmijām?

  • Romāns Kvačovs: Kopumā man šī bija jau trešā Zviedrijas tūre, un ceru, ka mūsu sadarbība ar vadošajām Zviedrijas akadēmijām turpināsies. Katra Zviedrijas tūre bija ļoti labi organizēta, un šī reize nebija izņēmums. Šādas spēles var raksturot ar ātrāku spēles tempu, pretinieku spiedienu un agresivitāti, liekot mums spēlēt ātrāk un ātrāk pieņemt lēmumus. Spēlēs pret Hammarby IF un AIK IF arī liela nozīme bija saglabāt koncentrēšanos visas spēles garumā, un līdzīgā cīņa nozīmēja spriedzi līdz pat pēdējai spēles sekundei. Jāatzīst, ka šīs komandas bija pavisam cita stila pretinieki nekā ierasti Latvijā – tās vairāk balstīja savu spēli uz bumbas kontroli un individuālajām darbībām, kuras ļoti cieši saistītas ar taktiskajām darbībām.
  • Viktors Mazurs: Bieži vien, kad Latvijā spēlējam pārbaudes spēles, tie ir labi zināmi pretinieki un spēles ir ar sava veida principialitāti, tāpēc pārbaudes spēles nedaudz zaudē savu ideju. Pārbaudes spēlēs ir jāprogresē, jāapgūst jaunas lietas vai jānostiprina treniņos apgūtais. Runājot par Zviedrijas tūri, skandināvu futbols ir interesants tādā ziņā, ka komandas cenšas kontrolēt bumbu un koncentrējas uz savu spēles stilu, arī aizsargājoties veic presingu, spēlē cieši neatkarīgi no rezultāta, un viņu spēles stils nemainās. Arī mums tas dod savu vērtību – varam veikt presingu, spēlēt cieši, augstu un pildīt savu spēles plānu. Latvijā bieži nākas pieredzēt, kad pretinieki nosēžas daudz zemāk un grūtāk ir apgūt tieši pozicionālu iziešanu no savas laukuma puses, jo saspēle ātri nonāk pretinieka laukuma pusē. Spēlēs pret AIK un DIF – pretestība bija tā, ko mūsu futbolisti var sagaidīt izlašu spēlēs, un futbolistiem tas bija labs ieguvums. Kopumā tās bija divas dažādas spēles, divas dažādas komandas. AIK IF bija fiziski spēcīgāki, un spēle bija daudz intensīvāka. Viņu futbolisti bija individuāli spēcīgāki, un bija novērojamas daudz individuālas divcīņas. Pret Djurgardens IF vairāk izpaudās komandas spēle, komandas darbības. Kopumā šāda tūre un gatavošanās spēlēm ir interesanta ar to, ka tas nav turnīra režīms, kur svarīgākais ir rezultāts. Pārbaudes spēles pret šādiem pretiniekiem dod vērtību arī satura ziņā, ir mazāka spriedze, jo netiek izšķirts medaļu vai turnīra tabulas liktenis. Treneris var izmēgināt ikdienā apgūto treniņos, spēlētāji pieturēties pie spēles plāna pret labas pretestības pretinieku.

Cik ļoti svarīga ir šāda starptautisko spēļu pieredze gados jaunajiem futbolistiem?

  • Romāns Kvačovs: Starptautiskā spēļu pieredze jebkurā vecumā ir ļoti svarīga. Tas ir ļoti svarīgi un vērtīgi gūt pieredzi pret dažāda stila komandām ar dažādām futbola filozofijām, citādu futbola kultūru. Tikpat svarīgi ir spēt šādās spēlēs parādīt sevi no labākās puses, parādīt sekmīgu sniegumu – tikai tā mēs varam ātrāk un veiksmīgāk attīstīties. Ļoti labi, ka jau U-12 un U-13 vecumā mums ir lieliska iespēja pārbaudīt sevi un salīdzināt ar vadošajām Zviedrijas akadēmijas komandām. Varu pateikt, ka šajā vecumā mēs varam līdzīgi spēlēt ar vadošajiem Zviedrijas klubiem, un šobrīd dažos spēles komponentos mēs esam pārāki par viņiem.
  • Viktors Mazurs: Jebkura šāda spēle ir pielāgošanās kultūrai – Zviedrija ir ļoti multi-kulturāla valsts, kuru komandās spēlē dažādu tautību un citas mentalitātes futbolisti, kas mūsu spēlētājiem ļauj sagatavoties arī starptautiskajām spēlēm izlasē. Katrs šāds brauciens sniedz pieredzi tikties ar dažādiem pretiniekiem, spēles stiliem un individuāli spēcīgiem futbolistiem. Šādus apstākļus apgūsti vien spēles laikā un ir jāpielāgojas, kamēr Latvijā ikviens pretinieks ir labi pazīstams, jo ar tiem savstarpējie dueļi notiek no gada uz gadu.

Gan U-12, gan U-13 komandām šis ir pirmais posms lielajā futbolā 11 pret 11, kāds ir futbolistu nākamais attīstības solis?

  • Romāns Kvačovs: Pēc tāda līmeņa spēlēm var teikt, ka mēs atrodamies uz pareizā attīstības ceļa. Šobrīd esam spējīgi cīnīties pret spēcīgām futbola akadēmijām. Jau nākamnedēļ mūsu 2006. gadā dzimušo komanda piedalīsies ļoti augsta līmeņa starptautiskā turnīrā Itālijā, bet 2007. gada komandai priekšā Latvijas Kausa izcīņa futbolā 8 pret 8. Tas būs šīs vecuma komandas noslēdzošais turnīrs futbolā 8 pret 8, un tad sāksies jauns un ļoti interesants posms – futbols 11 pret 11. Treniņos noteikti mēs turpināsim pilnveidot savu tehnisko meistarību, tehniski-taktiskās darbības un individuālo meistarību situācijās 1 pret 1.

U-15 futbolisti tuvojas jaunatnes nacionālajām izlasēm un pieaugušo futbolam, kāds ceļš turpmāk ir sagaidāms šī vecuma futbolistiem?

  • Viktors Mazurs: Liels uzsvars noteikti ir jāliek uz individuālo meistarību. Šīs spēles parādīja, ka ļoti svarīgas ir tieši individuālās divcīņas. Latvijas čempionātā bieži sanāk, ka mēdz atšķirties spēlētāju iesaistīšanās izšķirošās spēles epizodēs. Šajās spēlēs liela nozīme bija katrai pozīcijai, katram spēlētājam svarīgas bija individuālās darbības. Ir svarīgi, cik spēcīgs futbolists ir ar bumbu un bez tās. Šīs spēles parādīja, ka, ja kādā epizodē nenostrādājam, tad pretinieks soda, jo šīm komandām kvalitātes pietiek visiem spēlētājiem. Lai progresētu, spēlētājam ir jākoncentrējas uz savu spēli, pat uzvarētās spēlēs jābūt paškritiskam pret sevi, jādomā par attīstošām lietām. Šajā vecumā liela nozīme ir ne tikai sniegumam treniņos, bet tieši sniegumam spēlēs. Kad futbolisti jau nonāk starptautiskā arēnā, arī tur vēro ne tikai komandas rezultātu, bet katra spēlētāja individuālo ieguldījumu.