Kgotso Masangane: "Kad tu atnāc uz jaunu klubu, viss sākas no jauna!"

Miks Vilkaplāters
Ievietots 29.03.20.

Piedāvājam interviju ar METTA Gada futbolistu 2019 – Kgotso Masangane.

Katras sezonas izskaņā METTA Gada futbolista balvai izvirza spēlētāju, spēcīgu personību, kuram ir vērts līdzināties, tādējādi uzliekot arī lielu atbildību šī goda nēsātājam.

2019. sezonas FK Metta gada futbolista godu izpelnījās 21 gadu vecais Dienvidāfrikas futbolists, viens no Virslīgas spilgtākajiem uzbrucējiem Kgotso Masangane.

Kgotso aizvadītajā sezonā piedalījies 32 spēlēs, aizvadot 2848 minūtes, gūstot 6 vārtus un 9 reizes rezultatīvi piespēlējot.

#paliecmājās laikā piedāvājam iepazīties ar reaktīvo dienvidāfrikāni, kurš iekarojis vairāku līdzjutēju sirdis.

Intervija ar Kgotso Masangane:

Pastāsti, kur un kad sākās Tavs futbola ceļš?

Futbola gaitas iesāku septiņu gadu vecumā dzimtajā pilsētā Balfūrā. Uzsākot treniņus futbolā vietējā skolas komandā, gan pamatskolā, gan vidusskolā spēlēju skolu čempionātos.

Vai vienmēr tas ir bijis sapnis – kļūt par profesionālu futbolistu?

Agrā vecumā sākot trenēties futbolā, tas noteikti kļūst par sapni. Tāpat kā daudzi puiši Āfrikā, arī es sapņoju kādu dienu kļūt par profesionālu futbolistu. Es vienmēr esmu vēlējies nodarboties ar futbolu katru dienu, un tagad tas ir iespējams.

Cik ļoti futbolu mīl Tavā dzimtenē, cik svarīgs futbols ir Dienvidāfrikas iedzīvotājiem?

Dienvidrāfrikā cilvēki tiešām mīl futbolu, un futbols ir sava veida svētki. Ļoti svarīgi ir saprast, ka futbolu spēlē tiešām daudzi un vietējā futbolā ir daudz talantīgu futbolistu. Cilvēkiem kopumā rūp futbols. Atceros arī 2010. gada Pasaules kausu [Dienvidāfrikas Republika uzņēma 2010. gada čempionātu – aut.], tie bija lieli svētki valstī un fantastiskas emocijas. Vietējiem futbolistiem, jaunajiem puišiem tā bija iespēja redzēt futbola zvaigznes klātienē. Tādi futbolisti kā Iniesta, Ronaldo, Messi – parasti tu redzi viņus TV, bet šī bija iespēja redzēt lielo futbolu stadionā.

Pirms nonākšanas Eiropā, pastāsti kāda bijusi Tava iepriekšējā futbolista karjera?

Kā jau minēju, ilgu laiku DĀR spēlēju skolu komandās. Arī pēc tam spēlēju tikai amatieru čempionātos, vietējā augstākajā līgā tā arī neuzspēlēju. Pēdējā pieturvieta pirms nonākšanas FK Metta bija FC Zone Mavo, kas spēlē valsts pēc spēka trešajā līgā.

Pirms gada pievienojies FK Metta, kā pats vērtē savu pirmo sezonu Eiropā?

Paldies klubam par uzticēšanos! Pirmajā sezonā es smagi strādāju un pilnībā veltīju laiku futbolam. Pirmo reizi nonācu profesionālā klubā, un sākumā bija grūti pierast pie prasībām – daudzas lietas man bija jaunas. Tomēr es zināju, ka šī ir iespēja, kura varbūt ir tikai vienreiz dzīvē. Gribēju sevi pierādīt un palīdzēt komandai. Kopumā savu sniegumu vērtēju apmierinoši, pirmajā sezonā vairāk nācās iepazīt spēles līmeni un adaptēties. Taču laika gaitā darbs un ticība atmaksājās, tāpēc uzskatu, ka aizvadītajā sezonā izdevās pierādīt savu lietderību, un ceru, ka šosezon izdosies sasniegt kluba izvirzītos mērķus.

Kgotso Masangane treniņā marta sākumā. (Foto: Eduards Grencmanis)

Kā kopumā vērtē čempionāta līmeni, kuru komandu aizsardzību ir visgrūtāk uzlauzt?

Atceros, ka debiju piedzīvoju spēlē pret FK Ventspils, bet nākamās spēles bija pret FK RFS un Riga FC. Tie ir spēcīgi pretinieki, un sākumā bija grūti pielāgoties spēles ātrumam. Kopumā uzskatu, ka Virslīgas līmenis ir labs, daudz fiziski spēcīgu spēlētāju. Visgrūtāk arī ir spēlēt pret minētajām komandām, tur ir tiešām labi futbolisti.

Klubā ir daudz jauno futbolisti, kā vērtē kolektīvu, kuri ir Tavi tuvākie draugi komandā?

Kolektīvs ir ļoti draudzīgs, un visiem ir viens mērķis. Labas attiecības ir ar visiem, bet tuvākie draugi ir Raimonds [Krollis], Rihards [Ozoliņs], Rendijs [Šibass], Matīss [Zēģele] un Bensons [Fazili]. Ar viņiem ir laba saikne laukumā un arī ārpus tā.

Pirmais gads Eiropā un ieradies tieši uz Latviju, kā Tev kopumā patīk Latvija?

Man ļoti patīk Latvija un arī Rīga. Teikšu godīgi, ka īpaši daudz gan apmeklējis vietas neesmu, koncentrējos uz futbolu, taču man patīk šeit, var redzēt, ka valsts attīstās. Protams, šeit ir arī mierīgāks un vēsāks nekā DĀR.

Pieskāries klimatam, cik nopietni saskāries ar laikapstākļu izmaiņām un kā izdevies adaptēties?

Sākumā, kad ierados Latvijā, bija grūti. Nezināju, ko sagaidīt un nebiju paredzējis tādas laikapstākļu izmaiņas. Tagad zinu, kad ir siltāks mēnesis, kad būs auksts. Zinu, ko no katra mēneša sagaidīt. Jā, Āfrikā tāds aukstums nav, bet šobrīd esmu adaptējies un otrajā gadā Latvijā esmu gudrāks.

Izpelnījies FK Metta gada futbolista godu, cik daudz tas Tev nozīmē?

Man tas nozīmē ļoti daudz. Tā ir iespēja parādīt ģimenei, ka smagais darbs atmaksājas. Es tiešām gribu darīt lepnu savu ģimeni un savu valsti. Ierasties pirmajā sezonā un izcīnīt gada futbolista trofeju ir liels gods. Esmu vienmēr sapņojis saņemt tādu atzinību klubā ārpus savas valsts robežām, un tas liek strādāt vēl smagāk un noticēt, ka ir iespējams piepildīt sapņus.

Kgotso jaunajā FK Metta spēļu formā (Foto: Sanita Ieva Sparāne)

Vai Tu zināji, ka esi pirmais ārzemju futbolists, kas izpelnījies šādu atzinību?

Jā, to es zināju. Bet svarīgi, ka šāda atzinība palīdz arī atvērties komandā. Kad tu atnāc uz jaunu klubu, viss sākas no jauna. Tev ir jāpierāda sevi no nulles. Neviens nezina, ko no tevis sagaidīt, un viss ir atkarīgs no tevis. Šobrīd esmu parādījis, ka man var uzticēties, un komandas biedri zina, ko no manis sagaidīt. Sniegums pagājušajā sezonā nozīmēs arī lielāku uzmanību laukumā no pretiniekiem.

Aiz muguras ir pirmssezonas sagatavošanās cikls, kā vērtē šo periodu?

Es pievienojos treniņiem nedaudz vēlāk kā citi [Kgotso tika dota ilgāka atpūta – aut.], bet ierodoties uzreiz redzēju, cik nopietni gatavojamies sezonai. Arī spēlēs mēs parādījām labu sniegumu. Treniņprocess tiešām bija ļoti intensīvs, mēs smagi strādājām, lai būtu gatavi sezonai. Iepriekš minēji par jaunajiem spēlētājiem, bet tas šeit ir liels pluss. Pieredzējušie spēlētāji mēdz domāt par ģimenēm, viņiem citreiz nav izsalkuma izdarīt vairāk un sevi ir mazāk jāpierāda. Jaunie futbolisti ir izsalkuši strādāt un uzvarēt, turklāt fokusējas tikai uz futbolu un mācībām.

Šobrīd vīrusa pandēmijas dēļ ir pārtraukums futbolā, kā šobrīd norisinās treniņprocess?

Mums ir sagatavots individuāls treniņu plāns, ko arī ievērojam. Papildus mājas apstākļos ir fiziskās piepūles uzdevumi, kurus izpildām. Komunikācija starp spēlētājiem un treneriem notiek regulāri.

Papildus individuālajiem treniņiem, kā pavadi brīvo laiku šajos apstākļos?

Lielākoties neko īpašu nedaru. Mājas apstākļos daru ikdienišķas nodarbes, citreiz skatos seriālus, pavadu laiku kopā ar dzīvokļa biedriem vai izklaidējos telefonā.

Noslēgumā, pastāsti, kādi ir Tavi mērķi gaidāmajai sezonai!

Pirmkārt, palīdzēt komandai sasniegt Top 4. Otrkārt, parādīt savas kvalitātes, uzlabot sniegumu un pierādīt, ka varu būt uzticams spēlētājs. Noteikti ar savu sniegumu arī nopelnīt lielāku uzmanību un, iespējams, pārcelties uz spēcīgāku čempionātu. Bet šobrīd, gaidot sezonas sākumu, galvenais fokuss ir palīdzēt komandai sasniegt izvirzītos mērķus!

Kgotso Masangane – FK Metta gada futbolists 2019 (Foto: Einārs Freimanis)