DZĪVES SKOLA - prāta spējas

Raivis Andžāns
Ievietots 22.03.17.

Futbols sniedz mums vairākas mācības, kas ir noderīgas arī ikdienas dzīvē. Gan futbolā, gan ikdienā svarīgi ir būt nosvērtiem un pieņemt pareizus lēmumus izmantojot savas prāta spējas. 

Kā teicis izcilais Itāliešu futbola meistars Andrea Pirlo: „Futbolu spēlē ar galvu. Kājas ir tikai instrumenti.”
Futbola skolai METTA ir svarīgi, ka jaunie futbolisti ir spēcīgas personības gan laukumā, gan ikdienā. Mēs zinām, ka izcils spēlētājs nav tikai ātrs, spēcīgs un izveicīgs, viņš ir arī zinošs un gudrs.
Praksē ir pierādījies, ka bērni, kuri jau no agra vecuma paralēli mācībām aktīvi sporto, izceļas ar lielāku patstāvību un paškontroli. Protams, lai apvienotu sportu ar mācībām, nepieciešams ģimenes atbalsts un tur pastāvošā vērtību sistēma.

Tu vari mācēt neskaitāmus trikus un māņkustības, Tu vari būt ātrs un stiprs, bet, ja Tu laukumā šīs lietas nemācēsi likt lietā, tad viss Tavs talants būs izniekots No otras puses, Tu varbūt neesi pats ātrākais un stiprākais, un Tev ir tikai viena māņkustība, taču, Tu esi pietiekami erudīts, lai pieņemtu pareizus lēmumus un „lasītu” spēli.

Kā apgalvo Zviedru pētnieki, tad top līmeņa spēlētāji, salīdzinājumā ar citiem futbolistiem, ātrāk pieņem lēmumus, ir nosvērtāki un spēj paredzēt notikumus laukumā. Viņi uzsver, ka sportošanai augstākajā līmenī nepieciešama teicama fiziskā un psiholoģiskā sagatavotība – tikai ar vienu, elites līmenim nepietiek.
Lai pilnvērtīgāk sagatavotu jaunos spēlētājus, tad darbā ar bērniem ir jāpievērš uzmanība gan bērna fiziskajai sagatavotībai un attīstībai, gan tehniskajam izpildījumam, un, protams, arī bērna uzmanībai, uztverei, zināšanu pielietojumam, atmiņai, domāšanai, problēmu risināšanai un lēmumu pieņemšanai.
Lielisks piemērs futbolā ir Klarencs Sīdorfs. Nīderlandes bijušais spēlētājs tiek uzskatīts par savas paaudzes vienu no labākajiem pussargiem. Futbolā viņu uzskatīja par spēles veidotāju, kurš bija mentāli spēcīgs un inteliģents. Sīdorfs tekoši runā sešās valodās, un 2011.gadā, kad futbolists pārstāvēja „AC Milan”, viņš paziņoja, ka studē, lai iegūtu maģistra grādu uzņēmējdarbībā prestižajā Milānas Bokoni Universitātē. Šī iemesla dēļ viņu komandā dēvēja par „il profesore”, jeb profesoru.
Vai zināji, ka bijušais Anglijas izlases spēlētājs Frenks Lampards visus 11 vidusskolas eksāmenus, tai skaitā latīņu valodu, nokārtoja uz „A” līmeņa, un viņa IQ ir 150, kas piemīt tikai 0,1% no visiem Pasaules iedzīvotājiem.
***Spēlētāju lielākie izcīnītie tituli
Andrea Pirlo – seškārtējs Itālijas čempions, divkārtējs UEFA Čempionu Līgas uzvarētājs, FIFA Pasaules kausa ieguvējs un šīs finālspēles labākais spēlētājs
Klarencs Sīdorfs – divkārtējs Nīderlandes čempions, Spānijas čempions, divkārtējs Itālijas čempions, četrkārtējs UEFA Čempionu Līgas uzvarētājs (vienīgais spēlētājs, kurš to paveicis ar trīs dažādām komandām – (1) „Ajax”, (1) „Real Madrid”, (2) „AC Milan”)
Frenks Lampards – trīskārtējs Anglijas čempions, UEFA Čempionu līgas uzvarētājs, UEFA Eiropas līgas uzvarētājs