Marians Pahars - piemērs jaunajiem futbolistiem

Miks Vilkaplāters
Ievietots 11.06.18.

Noslēdzot rakstu sēriju, piedāvājam Mariana Pahara ceļa sākumposmu pa futbolista karjeras kāpnēm kā piemēru jaunajiem futbolistiem.

Rakstu sērijas noslēgumā iepazīstināsim ar Mariana Pahara karjeras posmu jaunieša gados, kā arī treniņu režīmu un niansēm, kāpēc Marianam izdevās piepildīt sapni: spēlēt pasaulē spēcīgākajā līgā – Anglijas Premjerlīgā!

Marians Pahars treniņus uzsāka 8 gadu vecumā, kad FS Daugava gados jaunais treneris Jurijs Andrejevs veica grupas atlases treniņus 87.vidusskolā. Kā Marians atzīst: “Visur biju ar bumbu, futbols bija mans sporta veids. Bumba bija neatņemama sastāvdaļa – mīļākā rotaļlieta.

Marians daudz strādāja individuāli, kā arī individuālajās nodarbībās ar treneriem, cītīgi uzklausīja padomus un strādāja pie niansēm. Ne velti jauniešu vecumā viņš trenējās  specklasē (futbola klases tipa), kurā nedēļā aizvadīja 9 treniņus, kā arī vasaras pavadīja pat mēnesi ilgās nometnēs, kur tika paveikts liels darba apjoms.

Mariana Pahara pirmais treneris un bijušais Latvijas nacionālās izlases treneris Jurijs Andrejevs īpaši izcēlis pāris aspektus:

  • Futbola fanātismu – futbols ir viņa dzīve.
  • Vēlmi strādāt. Marians vienmēr ieradās uz treniņiem pirmais, nekad neizlaida tos.
  • Vēlmi uzvarēt un vienmēr būt labākajam.
  • Nepiekāpīgo raksturu, cīnītāja garu – jebkurā radītājā, neatkarīgi, vai spēle vai treniņš, Mariana vēlmi izspiest maksimumu.
  • Lielisko attieksmi pret darbu, lielo vēlmi attīstīties.

Līdzīgi kā Mariana gadījumā specklasēs, arī Futbola klašu sistēma ieliek jaunajos futbolistos spēcīgu pamatu, nodrošinot nepieciešamo treniņu skaitu, lai audzēkņi varētu būt konkurētspējīgi visaugstākajā līmenī. Futbola klašu apmācības programmas laikā tiek apgūta ne tikai nepieciešamā skolas viela, bet arī iegūtas specializētās futbola programmas praktiskās un teorētiskās prasmes un veikta personības sagatavošana. 

Futbola klašu sistēmas mentors Marians Pahars savas futbola prasmes apguvis tieši Latvijā, pašmāju speciālistu uzraudzībā. Arī Rīgas Hanzas vidusskolas Futbola klašu audzēkņus no 13 gadu vecuma trenē vairāki pašmāju speciālisti-profesionāļi, kas regulāri papildina zināšanas gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Ar jauniešiem papildus strādā arī fiziskās sagatavotības treneris, kā arī audzēkņiem ir iespēja stažēties ārzemju akadēmijās un piedalīties augsta līmeņa Eiropas turnīros. Ar neatlaidīgu, pārdomātu un sistemātisku darbu viss ir iespējams! Marians Pahars to ir sekmīgi pierādījis, un šobrīd kalpo kā paraugs jaunajiem pašmāju futbolistiem!

Bez darba, ja viņš nebūtu tik daudz strādājis, tad talants viņu nebūtu paglābis. Viens pats talants neko nedod. Piemērs, kā Marians iesāka karjeru, ko viņš sasniedza, kā viņš tika labākajā Eiropas līgā un tur sevi pierādīja, tas, manuprāt, ir uzskatāms piemērs mūsu jaunajiem futbolistiemJurijs AndrejevsBijušais Latvijas izlases treneris Jaunajiem futbolistiem vajag nedaudz nomierināties, turpināt trenēties un ticēt, ka Tavs laiks noteikti vēl pienāks. Futbolistiem tas ir jāsaprot, ja pie esošā talanta viņi nestrādās smagi katru dienu, nekas no tā nesanāks. Šobrīd visā pasaulē futbolisti smagi strādā tieši treniņos. Vajag maksimāli visu pakārtot futbolam. Ja Tu sev priekšā stādi augstus mērķus, tad Tev ir jāstrādā katru dienu un laikam tieši darbs ir vairāk nekā puse no panākumu atslēgas.Marians PaharsLeģendārais Latvijas izlases futbolists, Futbola klašu mentors