Dzīves skola - bez smēķēšanas

Raivis Andžāns
Ievietots 25.05.17.

Mēs visi zinām, lai justos patīkami un būtu laba veselība, galvenokārt nepieciešams ievērot sportiski aktīvu un veselīgu dzīvesveidu. Savukārt sportiskās aktivitātes un veselīgs dzīvesveids veicina laimes un apmierinātības sajūtas rašanos cilvēka organismā. Sava veida apburtais loks.

Sportošana un veselīgs dzīvesveids ir mūsu izvēle, kas prasa disciplīnu un stipru raksturu. Tas tā ir, jo mums apkārt ir tik daudz un dažādas lietas, kas mēdz mums traucēt un novērš uzmanību. Pie šīm lietām noteikti varam pieskaitīt kaitīgos ieradums. Un viens no izplatītākajiem ir smēķēšana.

Neveselīga aizraušanās, kas katru gadu nogalina 4 miljonus cilvēku!! Cigaretes satur apmēram 4 800 kaitīgo ķīmisko elementu. Sanāk, ka katru reizi aizdedzinot cigareti, Tu mutē ieliec ķimikāliju rūpnīcu.

Aplūkosim dažas cigaretes sastāvdaļas:
• Tabaka – lauksaimniecības produkts
• Nikotīns – atkarību izraisoša viela. Pēc iedarbības stipruma tikpat spēcīga kā narkotiskās vielas kokaīns un heroīns.
• Butāns – benzīnu saturoša, ātri uzliesmojoša viela
• Acetons – viena no nagu lakas sastāvdaļām.
• Kadmijs – bateriju sastāvā esoša viela, kas cilvēka organismā saglabājas gadiem ilgi
• Svins – bojā smadzenes, nervus, izraisa mazasinību un kuņģa problēmas
• Arsēns – nāvējoša inde
• Toluols – ļoti indīga viela, kuru izmanto krāsas šķīdināšanai. Izraisa bezspēku
• Darva – izmanto ceļu asfaltēšanā
• Polonijs 210 – radioaktīva viela
• Ūdeņraža cianīds – nāvējoša inde, ko izmanto žurku nogalināšanai
• Metanols – raķešu degvielas sastāvdaļa, kas var izraisīt aklumu.
Smēķējot Tu noteikti nekļūsti ātrāks, stiprāks un arī neizskaties stilīgāks. Tu nodari pāri savam organismam – sirdij, plaušām, zobiem, ādai, redzei.

Atceries, ja arī Tu pats nesmēķē, bet regulāri atrodies smēķētāju tuvumā, Tavu veselību apdraud pasīvā smēķēšana. Pasīvā smēķēšana ir aktuālā problēma visā pasaulē, un tai visbiežāk ir pakļauti tieši bērni, it īpaši, ja smēķētāji ir viņu vecāki. Bērni ir jutīgāki pret cigarešu dūmiem, jo viņu plaušas vēl tikai attīstās un ir daudz neizsargātākas pret kaitīgām vielām.

Pasīvā smēķēšana bērniem izraisa dažādas saslimšanas, piemēram, elpceļu infekcijas, astmas pastiprināšanos, vēzi, dzirdes un atmiņas pasliktināšanos, grūtības koncentrēties un mācīties.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem, Eiropas Savienībā katru gadu no pasīvās smēķēšanas radītajām sekām mirst aptuveni 80 000 cilvēku, kuri, iespējams, nekad paši nav smēķējuši.

Bērni skatās, klausās un mācās no pieaugušajiem. Mums jābūt labam piemēram nākamajai paaudzei. Futbola skola Metta dibināta 2006.gadā, un šo 11 gadu laikā klubā nav bijis neviens treneris, kurš smēķētu. FS Metta ir arī vienīgā sporta organizācija, kuras rīkotajos pasākumos smēķēt ir stingri aizliegts.

Saproti, ka sportošana un veselīgs dzīvesveids ir Tava izvēle, tas pats attiecas uz smēķēšanu. Izvēlies pats, kas Tu gribi būt, uzvarētājs vai zaudētājs.

Atceries, ka sports, tai skaitā futbols, uzlabo gan Tavu fizisko, gan garīgo stāvokli. Sportošana mums sniedz prieku, gandarījumu un veicina labu veselību.